Motywy kwiatowe

Motywy kwiatowe we wnętrzach

Kwiaty nie tylko ożywiają przestrzeń, ale też zbliżają nas do natury i wprowadzają do wnętrza wiosnę. Wzory florystyczne na poduszkach, dywanach, tapetach czy zasłonach sprawiają, że miejsce staje się bardziej przytulne i cieplejsze. Jak łączyć wzory kwiatowe z innymi motywami? Gdzie szukać inspiracji?

Kwieciste poduszki

Poduszki w kwiaty; źródło: dekoria.pl.

Kwiaty pojawiają się przede wszystkim w stylu angielskim, prowansalskim i toskańskim. Na pewno są czarujące, lecz czasem możemy mieć dość ich przesytu. Co zrobić, by aranżacja nie zmęczyła nas i nie przytłoczyła kwiatową manierą? Warto eksperymentować i wprowadzać nowe aranżacje. Kto powiedział, że różowe róże i białe lilie obecne w angielskich salonach na poduszkach, tapetach, zasłonach czy obiciach mebli muszą być zawsze różowe i białe? Wykorzystajmy efekt zaskoczenia i wprowadźmy spokojniejsze odcienie błękitu, do którego pasują inne wzorzyste motywy.

Zasłony w kwiaty

Kwieciste zasłony; źródło: dekoria.pl.

Prowansalska lawenda jest synonimem słońca, spokoju, wiejskiej sielanki. Do niej warto dodać akcenty zielonego – kocimiętki, rozmarynu, bazylii. Kwiaty mogą wystąpić również w zdobieniach techniką decoupage, np. na starej szafie. Ozdobą mogą być też wianuszki pachnących kwiatów i ziół zawieszone na ścianach. Pomieszczenia w stylu toskańskim są pełne słońca i słoneczników. W aranżacjach tego typu dominują żółcie, pomarańcze i brązy. Łatwo popaść w banał, prawda? Słoneczniki bowiem często pojawiają się na ręcznikach, ściereczkach czy obrusach. Jak przeciwdziałać monotonii? Wprowadzić nowy motyw, np. polne maki. Takie połączenie będzie świeże i wyraziste.

Rolety w kwiaty

Rolety w kwiaty; źródło: dekoria.pl.

Motywy kwiatowe sprawdzą się też świetnie w chłodnej stylistyce skandynawskiej. Do bieli i błękitu można wprowadzić kolor limonki i pomarańczy, które ożywią wnętrze i staną się energetycznym motywem kwiatowym. W minimalistycznym stylu azjatyckim pięknym połączeniem będzie kwiat kwitnącej wiśni, pędy bambusa i smukły storczyk. Jak takie motywy mogą zaistnieć we wnętrzu? Na przykład w formie efektownych naklejek na ścianie czy wzorów na pościeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.