Kolory salonu

Pomysły na kolory ścian w salonie

Jak pomalować salon? Jakie kolory wybrać? Zdecydować się na jedną barwę czy może lepiej zestawić ze sobą dwa kolory? Jaki efekt będzie ciekawszy? Malowanie to niewdzięczna praca i wiele osób za nią nie przepada. Wolimy zatrudnić profesjonalnego malarza niż sami chlapać się farbą. Większość z nas jednak z niecierpliwością oczekuje efektów po malowaniu i czuje satysfakcję, gdy mieszkanie tętni życiem i świeżymi kolorami.

Szary salon

Monochromatyczny salon w odcieniach szarości, źródło: m.dobrzemieszkaj.pl.

Zestawianie ze sobą dwóch kolorów farb w jednym pomieszczeniu nie jest łatwą sztuką, chociaż jest to bardzo częsty zabieg dekoracyjny. By dobrze pomalować salon, wykorzystując dwa kolory, trzeba przestrzegać kilku wskazówek. Po pierwsze należy właściwie dobrać odcienie. W tym aspekcie należy kierować się nie tylko osobistymi preferencjami kolorystycznymi, ale również brać pod uwagę charakter wnętrza, jego funkcję, jak również warunki oświetleniowe i to, jak wybrane barwy wzajemnie na siebie oddziałują.

Zieleń w salonie

Soczysta zieleń w salonie; źródło: www.farbyjedynka.pl.

Istnieją przynajmniej dwa sposoby doboru odcieni farb. Teoria barw mówi, że możemy dobierać kolory na zasadzie kontrastu, by wzajemnie się dopełniały. Te kolory leżą po przeciwnych stronach koła barw. Kontrast kolorystyczny wprowadza do wnętrza pewien dynamizm. Kolory wzajemnie „podbijają się”, zatem wyglądają na intensywniejsze i bardziej jaskrawe niż gdyby występowały indywidualnie. Barwy kontrastowe lepiej stosować w miejscach, gdzie potrzebna jest dodatkowa energia, a zatem w kuchni czy miejscach pracy. Kontrast jednak może być bardzo męczący, dlatego lepiej zdecydować się na jego łagodniejszą formę.

Inny sposób doboru dwóch barw to harmonizowanie, czyli parowanie ze sobą kolorów, które leżą koło siebie na kole barw. Takie zastawienia tworzą aurę spokoju, więc świetnie sprawdzają się w salonie, sypialni czy pokojach dziecięcych. Najczęściej jednak decydujemy się na kolory neutralne lub odcienie tego samego koloru, bo w taki sposób najłatwiej dobrać barwy, nie popełniając aranżacyjnego błędu. Ponadczasowe kolory, w oparciu o które można tworzyć pozostałe kompozycje kolorystyczne, to szarość, biel, czerń, beż i brąz. Dobrane do salonu dodatki w tym samym kolorze co ściany stworzą piękne monochromatyczne wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.