Lampa na biurko

Więcej światła

Oświetlenie pokoju

Oświetlenie gabinetu; źródło: www.dobrzemieszkaj.pl.

Domowy gabinet trzeba właściwie oświetlić. Jest to zadanie istotne, bo jeśli dobrze je wykonamy, unikniemy znużenia, bólów głowy oraz problemów ze wzrokiem. Innymi słowy – przemyślany dobór lamp sprzyja koncentracji i bardziej wydajnej pracy.

Lampka biurkowa

Miedziana lampa na biurko; źródło: www.pinterest.com.

Biurko powinno stać w pobliżu okna, by jak najdłużej docierało do niego najzdrowsze dla oczu, naturalne światło słoneczne. Monitor komputera najlepiej umieścić tyłem do okna, a jeśli to niemożliwe – przynajmniej zainstalować w oknie żaluzje albo rolety. Oświetlenie gabinetu to zazwyczaj lampka na biurko oraz żyrandol. Dobrze, gdy lampa mocowana u sufitu daje światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego (bez odcieni żółci, różu czy błękitu) – dzięki temu pracując przy komputerze, chronimy oczy przed zbyt dużymi kontrastami. Mniejszą lampkę (z kloszem!) stawiamy po lewej stronie biurka (jedynie osoby leworęczne powinny ustawić ją po stronie prawej). Ważna jest właściwa moc żarówki – trzeba ją dobrać tak, by światło było intensywne i jasne, ale nie raziło. Powinno padać ukośnie, dlatego najlepsze są lampki o regulowanym kącie nachylenia, by światło można było skierować w dowolne miejsce. Warunek ten spełniają klasyczne lampy przegubowe, a także reflektorki przyczepiane do półek.

Lampka na biurko

Aranżacja gabinetu; źródło: www.pinterest.com.

Jeśli pracujemy z komputerem, lampy powinniśmy rozmieścić tak, by monitor oświetlony był z góry lub z boku. Punktowe źródło światła, umieszczone przed monitorem, będzie odbijać się od jego powierzchni i oślepiać. Do pracy przy komputerze zalecane jest światło niezbyt ostre, rozproszone, które nie tworzy na ekranie szkodliwych dla oczu refleksów. Z tych samych powodów warto zadbać, by blat stołu do pracy był matowy lub półmatowy. Jeśli ktoś spędza przy komputerze dużo czasu, powinien unikać lamp mających tendencję do mrugania – nieuchwytne okiem drgania mogą powodować bóle głowy. Nie zapominajmy również o filtrach na ekran, które ograniczą szkodliwe promieniowanie monitora.

Choć właściwe zaprojektowanie oświetlenia miejsca pracy jest najistotniejsze, nigdy nie należy zapominać o wzornictwie. W sklepach znajdziemy mnóstwo pięknych i funkcjonalnych lamp, które nie tylko wspaniale oświetlą wnętrze, ale również staną się oryginalną ozdobą wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.