Wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Jednym z udogodnień w domkach jednorodzinnych jest ogrzewanie podłogowe. Jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu, mamy do wyboru dwa systemy ogrzewania podłogowego: elektryczny i wodny. Pierwszy z nich to nic innego jak sieć zaizolowanych kabli i mat, które zapewniają komfort ciepła. Drugie to sieć rur znajdujących się w warstwie betonu pod podłogą pomieszczeń. W rurach tych przepływa woda, która jest ogrzewana. Zapewnia ona ciepło. Decyzja o wyborze systemu grzewczego nie należy do najprostszych. Za jednym i za drugim przemawiają bowiem zarówno korzyści, jak i wydatki.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Podłogowe ogrzewanie elektryczne
Jeżeli bierzemy pod uwagę koszty montażu ogrzewania, to zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Na ten rodzaj ogrzewania składa się system mat, folii, kabli i uchwytów, które są o wiele tańsze niż rury czy wyposażenie kotłowni do ogrzewania wody. Drugą zaletą tego systemu grzewczego jest to, że można nim bez problemu sterować zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Co więcej, ten rodzaj instalacji grzewczej jest mniej narażony na niszczenie w wyniku zamarznięcie czy wycieku wody. Elektryczne ogrzewanie jest po prostu trwałe. Największym jego minusem jest to, że jego eksploatacja jest bardzo droga. W końcu ceny energii elektrycznej z roku na rok są coraz wyższe. Jeżeli planuje się ogrzewanie podłogi przez zimę, warto wziąć pod uwagę to, że koszty za energię wzrosną kilkakrotnie. To dobry sposób wytwarzania ciepła na podłodze w domach, które są użytkowane raz na jakiś czas, np. w domkach letniskowych, domkach za miastem, w którym przebywa się raz na kilka tygodni.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Podłogowe ogrzewanie wodne
Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji ogrzewania, mniej obciążające dla budżetu domowego jest ogrzewanie wodne. Dlaczego? Przede wszystkim może współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi w domu, np. z pompą cieplną. Jeżeli źródłem ciepła w domu jest kocioł gazowy, to również warto zainwestować w wodny system ogrzewania podłogowego nawet we wszystkich pomieszczeniach. Tylko w takich przypadkach taki rodzaj ogrzewania ma sens. To rozwiązanie idealne do domów, w których przebywa się ciągle. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że ogrzewanie, które jest włączone „od święta” jest bardziej narażone na awarię. A w razie jej wystąpienia jest ogromne ryzyko zalania domu. Wszak rurki z ciepłą wodą „biegną” zaraz pod podłogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.