Wielkanoc

Dekoracje wielkanocne w nowoczesnych wnętrzach

Celebrowaniu różnorodnych świąt towarzyszą tradycyjne dekoracje i ozdoby. Jak wygląda Wielkanoc w nowoczesnym stylu? Podpowiadamy, jak dobierać dekoracje wielkanocne, by ładnie komponowały się w nowoczesnych wnętrzach. Nowoczesne pomieszczenia nie oznaczają wcale, że trzeba całkowicie zerwać z tradycją. Jeśli zależy nam na nieszablonowej, oryginalnej dekoracji, najlepiej wejść w pomysłowy dialog z tradycją. Pojawią się zatem te same motywy (palmy, kurczaczki, zajączki, rzeżucha, wiosenne kwiaty itp.), ale w designerskiej oprawie albo w innej niż standardowo palecie kolorystycznej.

Pisanki w beżowej kolorystyce połączone z białymi piórami zamknięte w szklanych pojemnikach

Stonowane pisanki w transparentnych pojemnikach, źródło: myhome.pl.

Dla świąt wielkanocnych typowymi kolorami jest biły, zielony i żółty. Te barwy nie są przypadkowe. Przywodzą na myśl wiosnę, ale też mają określoną symbolikę związaną ze zmartwychwstaniem. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzi się biel – uniwersalna, mocno związana ze stylem nowoczesnym, ale też święcącym triumfy stylem skandynawskim. Strzałem w dziesiątkę jest biel obecna w ceramice. Może to być m.in. zastawa stołowa w jednolitym białym kolorze, ewentualnie z subtelnym kwiatowym dekorem. Na wielkanocnym stole pięknie prezentują się białe talerze i patery, a w centralnym punkcie biała figurka porcelanowego baranka.

Ozdoby wielkanocne, pastelowe pisanki na tasiemkach zawieszone na gałązkach bazi

Gałązki bazi udekorowane wiszącymi pisankami; źródło: westwing.pl.

W wielkanocnych dekoracjach może być obecna także modna szarość. W takim kolorze można nabyć pisanki. By nie było monotonnie, wymieszajmy szare jajka z białymi. Dekorację zamiast eksponować w drewnianym plecionym koszyczku lepiej umieścić w szklanym transparentnym pojemniku. Zamiast kolorowych pstrokatych serwetek lepiej zaopatrzyć się w zwykłe lniane serwety, przywodzące na myśl naturalizm i sielskość. Z bielą i szarością dobrze komponuje się niebieski, który może pojawić się na talerzach, pisankach, barwionym szkle czy w dekoracyjnych figurkach. Ciekawie będą prezentować się również niebieskie kwiaty na stole, np. szafirki czy hiacynty.

Oprócz wyżej wymienionych kolorów nie ma świąt wielkanocnych bez zieleni. Jak wykorzystać zieleń w nowoczesnych dekoracjach wielkanocnych? Zielony może być zastosowany w minimalistycznym transparentnym szkle (szklankach, kieliszkach, wazonach). Jego obecność zaznacza się też w stroikach wielkanocnych i w pisankach (białe pisanki z prostym wzorem, np. źdźbła trawy). Co najważniejsze dla dekoracji wielkanocnych w stylu nowoczesnym, to fakt, iż mniej znaczy więcej. Nie trzeba gromadzić mnóstwa ozdób. Jeden, dwa akcenty na białym obrusie potrafią zachwycić gości i domowników, jeśli są przemyślane i efektowne. Bazie związane gustowną kokardą, kilka gałązek wierzby udekorowanej jednolitymi wiszącymi pisankami, prosta palma z bukszpanu w wazonie mogą zrobić niepowtarzalne wrażenie i ocieplić wnętrze na czas świąt wielkanocnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.