Żółta lampa

Dobór oświetlenia do pomieszczeń

Dobrze dobrane oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju wnętrza, ale także o jego funkcjonalności. Jak dobrać lampę do sypialni, salonu czy kuchni? Wybierając konkretne modele lamp, możemy sprawić, że codzienne czynności, jak gotowanie, czytanie czy kąpiel, staną się prawdziwą przyjemnością. O czym pamiętać, dobierając oświetlenie do różnego rodzaju pomieszczeń?

Oświetlenie pełni doniosłą rolę w naszych domach. Za jego sprawą wnętrze może nabrać zupełnie innego charakteru. Poprzez plastyczne wykorzystanie światła można ukryć wady wnętrza, a wyeksponować jego zalety. Dobrze dobrane światło umożliwia również poprawienie niekorzystnych proporcji mieszkania. Przemyślanie nakierowana lampa i już mamy optycznie wydłużony zbyt krótki pokój albo poszerzoną wąską kuchnię. Pamiętajmy też, że lampy stanowią niezaprzeczalną dekorację wnętrz.

Lampiony

Lampiony pozwalają stworzyć przytulny nastrój; źródło: wydraizajac.pl.

W salonie powinno być sporo światła o rożnym natężeniu, gdyż tutaj spędzamy najwięcej wolnego czasu. Niezbędne jest światło ogólne i miejscowe. W dużych salonach doskonale sprawdzą się żyrandole, natomiast w tych mniejszych – reflektory halogenowe albo plafony. Wybrana lampa powinna równomiernie oświetlać cały salon i współgrać ze stylistyką salonu. Warto też podświetlać przestrzeń za telewizorem, a jeśli lubimy oddawać się wieczornej lekturze, można kupić dodatkowo lampę stojącą z możliwością regulacji strumienia światła.

Lampki

Ciekawe lampy do kuchni; źródło: miragedesign.pl.

W kuchni powinno być kilka punktów świetlnych. Oprócz ogólnego sufitowego oświetlenia, warto zainstalować lampy nad stołem, blatem kuchennym czy zlewozmywakiem. Źródła światła mogą znajdować się również pod szafkami wiszącymi, by móc oświetlić sobie przestrzeń podczas przygotowywania posiłków. Z kolei lampy w sypialni powinny tworzyć przytulny klimat, dlatego warto zainwestować w miejscowe i dekoracyjne iluminacje. Dobre są kinkiety, lampy stojące, małe lampki na szafki nocne. Warto także wybrać modele z półprzejrzystymi kloszami, które zapewnią ciepłą barwę światła. Właściwe rozmieszczenie oświetlenia to gwarancja eleganckiego wyglądu wnętrz oraz dobrego samopoczucia domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.