Ekspres do kawy

Ekspresy do kawy

Na rynku sprzętów z akcesoriami kuchennymi jest tyle ekspresów do kawy, że trudno wybrać ten jeden jedyny model. Jakie rodzaje ekspresów do kawy są dostępne? Jakie parametry brać pod uwagę, chcąc kupić dobry ekspres? Co jest ważne, by móc napić się smacznej, aromatycznej kawy?

Ekspres do kawy

Ekspres Krups Melody 3 manualny; źródło: www.dolce-gusto.pl.

Zanim wybierzemy się do sklepu po ekspres do kawy, warto zorientować się na początku, jakie rodzaje sprzętu są dostępne. Po pierwsze, ekspres przelewowy, który działa podobnie do tradycyjnego parzenia kawy w filiżance. Przez zmieloną kawę wsypaną do papierowego filtra przelewa się zagotowana woda. W ten sposób możemy przyrządzić jednorazowo dużą ilość napoju, co jest oczywiście nieekonomiczne, jeśli chcemy napić się tylko jednej małej filiżanki. Dużym minusem ekspresów przelewowych jest konieczność wymiany filtra i mycia dzbanka. Nie ma też możliwości przygotowania innych napojów kawowych, np. cappuccino. Ponadto w tak zaparzonej kawie jest sporo ciężko przyswajalnych składników, jak goryczki i kwasów.

Ekspres do kawy

Ekspres Oblo Cherry; źródło: www.dolce-gusto.pl.

Ekspres ciśnieniowy do kawy działa na takiej zasadzie, że gotowana woda jest tłoczona pod ciśnieniem przez zmieloną kawę. W ten sposób powstaje skondensowany napar – espresso – jako baza dla innych napojów kawowych. Wszystko przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach i zapewnia wydobycie z ziaren kawy jedynie pożądanych substancji. Pozostałe zostają w fusach. W sklepach najczęściej można znaleźć ekspresy ręczne, czyli kolbowe. Wybierając ekspres dla siebie, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak stabilność utrzymania temperatury, zakres generowanego ciśnienia czy zakres grubości mielenia ziaren (jeśli jest wbudowany młynek).

Jest też ekspres automatyczny (sprawdź), czyli ekspres dla „leniuchów”, ze znacznie uproszczoną obsługą. Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik i kawa gotowa. Im większa automatyzacja sprzętu, tym oczywiście wyższa cena ekspresu. To idealne rozwiązanie dla firm, gdzie z ekspresu korzysta wiele osób. Jaki ekspres będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.