Odkurzacze wodne

Jak dbać o dywany?

Dywan do salonu; źródło: westwing.pl.

Dywan do salonu; źródło: westwing.pl.

Chociaż w wielu nowoczesnych aranżacjach wnętrz dominuje minimalizm w wystroju i dekoracjach, to jednak ciągle wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez dywanu. Dywany stanowią element wyposażenia sypialni, salonów, pokojów dziecinnych i gabinetów. Małe dywaniki możemy spotkać w korytarzu czy łazience. I choć niektórzy wolą odkrytą podłogę, to jednak nie da się zaprzeczyć, że dywan dodaje wnętrzu ciepła i sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Jak dbać o dywany, by służyły dłużej?

Dywan

Geometryczny wzór dywanu; źródło: urzadzamy.pl.

Niektóre osoby świadomie rezygnują z dywanów ze względu na dużą ilość roztoczy, jakie się znajdują we włosiu. Dla osób z alergią dywan to siedlisko alergenów. Istnieją jednak zwolennicy dywanów, którzy nie wyobrażają sobie pomieszczeń bez tego elementu dekoracyjnego. Dywan pozwala podkreślić charakter wnętrza. Wybierając dywan do swojego mieszkania, warto gruntownie zastanowić się nad kolorem. Jasne dywany (kremowe, beżowe) łatwo się brudzą, natomiast na ciemnych (czarnych, granatowych) widać każdy najdrobniejszy okruszek i paproch.

Szary dywan

Dywan shaggy szary; źródło: chodniki.com.

Jeśli chcemy, by dywan był długo efektowny, należy wyrobić w domownikach nawyk zmieniania butów na kapcie. W ten sposób do wnętrza mieszkania wprowadza się mniej piachu i brudu. Ładny dywan nie może istnieć bez dobrego odkurzacza. Dla alergików polecane są odkurzacze wodne (kliknij) z filtrem HEPA. Kupując odkurzacz, zwróć uwagę na moc silnika i siłę ssania oraz dodatkowe szczotki i ssawki, które ułatwiają sprzątanie. Odkurzaj zawsze od najdalszego kąta pokoju i kieruj się do drzwi. By pozbyć się kurzu, każde miejsce odkurzaj kilkakrotnie. Małe dywaniki możesz przed odkurzaniem wytrzepać. Jeśli chcesz przywrócić staremu dywanowi dawny blask, możesz zastosować poniższą praktykę. Zimą rozłóż dywan na śniegu włosiem do ziemi. Ważne, by dywan pozostał jakiś czas na mrozie, ale nie rozpuścił śniegu, by nie zawilgotnieć. Warto dbać o dywany, bo są one jednym z istotniejszych elementów dekoracyjnych naszych mieszkań i domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.