Zasłony w salonie

Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Dobrze dopasowane tkaniny dodadzą każdemu wnętrzu odpowiedniego charakteru i przytulności. Wybór wyjątkowych tekstyliów sprawi, że dekoracja okienna będzie modna i stylowa. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele żaluzji, rolet, paneli, firan i zasłon. Na co się zdecydować? Jak wybrać zasłony i firanki, by pasowały do aranżacji wnętrza?

Zwiewne zasłony

Zasłony do dużego okna; źródło: pinger.pl.

Firany i zasłony pełnią funkcję praktyczną, ale mają też niezaprzeczalnie walory dekoracyjne. By dobrze dopasować je do stylu pomieszczenia, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, funkcjonalność. Musisz postawić sobie pytanie, po co kupujesz zasłony albo firany. Czy zleży ci tylko na ozdobieniu wnętrza? Czy chcesz się osłonić przed zbyt dużym natężeniem światła? Czy twoim celem jest ochrona przed wzrokiem wścibskich sąsiadów? Po drugie, pamiętaj o charakterystyce pomieszczenia. Inne tkaniny sprawdzą się w salonie, inne w małym pokoju, a jeszcze inne w kuchni.

Białe firanki

Lekka dekoracja okienna na przelotkach; źródło: dom.wp.pl.

Podczas wyboru firanek i zasłon ważna jest też kwestia wielkości wnętrza, wielkości okien i stopień nasłonecznienia. W małych pomieszczeniach powinno unikać się ciężkich tkanin i długich zasłon, gdyż optycznie zmniejszą wnętrze. W ciemnych pokojach sprawdzą się lepiej lekkie, zwiewne materiały. Po trzecie, pamiętaj, że dekoracja okienna zawsze powinna być podporządkowana charakterowi wnętrza. Styl wnętrza nadaje nam kierunek wyboru tkanin. W stylu klasycznym sprawdzą się zasłony z tafty czy żakardu i firany z przezroczystego woalu lub organtyny.  W stylu minimalistycznym lepiej zastosować tkaniny gładkie lub ozdobione geometrycznymi wzorami, np. pionowymi lub poziomymi pasami.

Niebieskie zasłony

Niebieskie zasłony w oknie; źródło: e-instalacje.pl.

Po czwarte, zwracaj uwagę na wzory i kolory. Jeśli zależy ci na stonowanym, eleganckim efekcie, wybierz tkaniny w odcieniach bliskich kolorom ścian. Jeśli skontrastujesz firany i zasłony, to dekoracja okienna będzie dominować w aranżacji. Staraj się eksperymentować z tkaninami, mieszać ciężkie z lekkimi, lejące ze sztywnymi, błyszczące z matowymi itp. Po piąte, pamiętaj o odpowiedniej długości zasłon i firan, co wymaga dokładnego pomiaru długości i szerokości okien oraz karniszy. Do wyboru są trzy standardowe wymiary tekstyliów okiennych: krótka do parapetu, dłuższa sięgająca poniżej linii parapetu i długa do samej podłogi. Pamiętaj, że długość zasłon i firan liczona jest od miejsca zamocowania haczyków albo żabek na karniszu, a nie od miejsca mocowania karnisza. Inną kwestią są zasłony i firanki na przelotkach.

Wybierając zasłony, zwróćmy uwagę na dopasowanie tkanin do stylu karnisza. I nie chodzi tylko o to, by materiał korespondował ze stylistyką karnisza (np. bogate zasłony z prostym, minimalistycznym karniszem), ale przede wszystkim, by zwrócić uwagę na sposób, w jaki można powiesić materiał na karniszu – czy zastosowano zwykłe żabki, haczyki, agrafki czy jest to karnisz ścienny, na którym sprawdzą się przelotki, czy to jest karnisz sufitowy, w którym nie można zamontować firan z przelotkami. Jeśli gruntownie przemyślimy zakup dekoracji okiennych, na pewno będziemy zadowoleni z efektu, a nasze pomieszczenia nabiorą niepowtarzalnego uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.