Dekoracje ścian

Jak ozdobić pustą ścianę?

Grafika

Wielkoformatowy wydruk w formie fototapety; źródło: www.cianellistudios.com.

Masz problem „pustej ściany”? Nie wiesz, jak w interesujący sposób udekorować przestrzeń nad łóżkiem, kanapą albo nad stołem? Jak zaaranżować puste miejsce na ścianach, nie wieszając przypadkowo i bez przemyślenia obrazków, które do siebie wzajemnie nie pasują? Czasem mniej oznacza więcej i zamiast na siłę próbować coś przywiesić na pustej ścianie, lepiej zostawić puste miejsce. Pomysł na zagospodarowanie tego miejsca może przyjść w nieoczekiwanym momencie i być strzałem w dziesiątkę. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na aranżację pustych ścian w salonie, pokoju dziennym czy kuchni. Większość z nich ma charakter „mobilny”, zatem można je rozmontowywać i przenosić w inne miejsca, gdy się znudzą.

 1. Półki

  Małe półeczki do ekspozycji ulubionych bibelotów; źródło: trendenser.se.

  Plakat, obraz albo grafika – to rozwiązania najprostsze z możliwych. Szukamy ciekawej grafiki albo obrazu w niebanalnym kształcie, który pasuje kolorystycznie do wnętrza, wieszamy i gotowe! Ciekawą opcją jest też namalowanie własnoręcznie dużego napisu, jakiejś sentencji albo oprawienie w ramę okładki modnego czasopisma.

 2. Kompozycja z ramek – w ramkach mogą znaleźć się zdjęcia, ale też własnoręcznie wydrukowane grafiki, np. w pipetkę, zygzaki, kropki, skosy czy inne wzorki. Istotne jest, by cała kompozycja była spójna.
 3. Wąska półka na obrazy – nie musimy robić wcale dużych nawierceń w ścianie czy wbijać specjalne uchwyty. Takie lekkie półki można przymocować, wykorzystując klej kontaktowy. Mała półeczka pozwala na wyeksponowanie różnych rzeczy i co istotne – elementy wykorzystane w ekspozycji można systematycznie zmieniać. Raz może to być zestaw „podręcznych gadgetów”, innym razem ulubione książki, czasopisma czy pamiątki z wakacyjnych podróży.
 4. Tapeta w ramie – nie chcesz robić generalnego remontu, nie masz na to czasu ani funduszy? Wystarczy kawałek efektownej tapety i duża rama. Efekt gwarantowany!
 5. Materiał na ścianie

  Tkanina na ścianie w korytarzu; źródło: www.babble.com.

  Fototapeta – albo wydruk w dużym formacie. Takie zdjęcia i grafiki robią większe wrażenie niż miniatury zamknięte w ramkach. Teraz wiele firm oferuje wielkoformatowy wydruk. Można np. wybrać ulubione zdjęcie dobrej jakości i go powiększyć, by ozdobić nim w niebanalny sposób jedną ze ścian w sypialni czy pokoju.

 6. Lustro – jedno okazałe albo kolekcja kilku mniejszych. To pomysł ponadczasowy i ciągle modny.
 7. Zawieszona chusta lub materiał – nie musi to się wcale kojarzyć z kilimami na ścianach w czasie PRL-u. Atrakcyjna chusta czy fragment tkaniny może wprowadzić do wnętrza naprawdę całkiem fajnego smaku.
 8. Ekspozycja ulubionych zdjęć – mogą to być zdjęcia oprawione w ramkach i powieszone na ścianie blisko siebie albo kolaż zrobiony z wielu różnych zdjęć.
 9. Samodzielnie namalowana grafika – wystarczy otoczyć taśmą malarską fragment ściany i samemu coś na niej stworzyć. Jeśli nie mamy talentu artystycznego, można wykorzystać gotowe szablony dostępne w marketach budowlanych.

To oczywiście tylko niektóre pomysły na interesujące zagospodarowanie wolnego miejsca na ścianach. Możliwości jest znacznie więcej. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.