Montaż listew przypodłogowych

Jakie listwy do drewnianej podłogi i płytek?

Listwa przypodłogowa

Drewniana listwa do drewnianej podłogi; źródło: todom.pl.

Listwy przypodłogowe to bardzo istotny element aranżowania wnętrz. Niby mała rzecz, a jednak bardzo ważna pod względem estetycznym. Listwy przypodłogowe czy też cokoły spełniają wiele funkcji. Maskują przerwę dylatacyjną między podłogą a ścianami, chronią ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniem oraz pozwalają zamaskować okablowanie, które biegnie w narożnikach. Mocowanie listwy jest bardzo ważne, ponieważ umieszcza się je w miejscach mocno wyeksponowanych. Jak dobierać listwy do podłóg?

Białe listwy przypodłogowe

Listwa dopasowana kolorystycznie i stylistycznie do stolarki drzwiowej; źródło: info.ladnydom.pl.

Zanim kupimy listwy do podłogi, powinniśmy sprawdzić, jakiej grubości powinny być, by zakryć szczelinę między podłogą a ścianami. Wysokość listew jest ważna także dlatego, że chronią one ściany przed zabrudzeniem. Myjąc podłogę mopem, łatwo ją zabrudzić, a odpowiednio dobrana listwa będzie nie tylko ładnym wykończeniem, ale też praktyczną krawędzią podłogi. Listwy najlepiej wybierać wraz z wyborem podłogi, a nie w ostatniej chwili. Listwy to estetyczne domknięcie wnętrza, dlatego nie warto na niech oszczędzać. Listwy mają tworzyć harmonijne połączenie między podłogą a ścianami.

Białe listwy przypodłogowe

Białe listwy do posadzki; źródło: stolarnia24.pl.

Wyróżniamy wiele listew – drewniane, PVC, poliuretanowe, ceramiczne, metalowe. Główna zasada brzmi: „Listwy dobieramy do podłóg, szczególnie, gdy chodzi o podłogi z drewna”. Można co prawda dobrać listwy z materiału drewnopodobnego, ale zazwyczaj efekt nie jest zbyt zachwycający. Reguła głosząca, że listwa powinna być z tego samego materiału, co podłoga, zazwyczaj sprawdza się w większości przypadków. Listwy metalowe stosuje się częściej do płytek, jak i do wnętrz utrzymanych w nowoczesnym designie.

Co natomiast z kolorystyką listew? Jak je dobierać? Do ciemnych podłóg poleca się niskie kształtne profile, do posadzek z jasnego drewna pasują wyższe cokoły. Można też dobierać listwy do koloru ścian albo do stolarki (okien, drzwi, mebli). Mocując listwy przypodłogowe, należy pamiętać, że zawsze powinny być przytwierdzane do ścian, a nie do podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.