Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny na ścianach

Kamień dekoracyjny

Kamień we wnętrzach; źródło: www.e-mieszkanie.pl.

Kamień, obok drewna, metalu i szkła, jest jednym z najbardziej oryginalnych materiałów wykończeniowych. To surowiec szlachetny, o różnorodnych fakturach, odcieniach i bogatej kolorystyce, który znajduje zastosowanie nie tylko na dużych powierzchniach podłogowych, ale także na ścianach. We współczesnych domach i mieszkaniach coraz częściej można zauważyć kamienne akcenty, które znacznie mniej obciążają portfel. Nie trzeba przecież obkładać kamieniem wszystkich ścian pokoju, a nawet mógłby to być zabieg aranżacyjnie niebezpieczny, gdyż stwarza atmosferę ciężkości i przytłoczenia.

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny w kuchni; źródło: www.e-mieszkanie.pl.

Najczęściej wybierany kamień dekoracyjny, to: marmur, piaskowiec, granit, łupek i trawertyn. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny wybór, pamiętaj, by zapoznać się z klasą, gatunkiem, twardością i sposobem wykończenia powierzchni kamienia dekoracyjnego, gdyż ma to wpływ na jego cenę, ale też sposób użytkowania. Kamienie dekoracyjne różnią się między sobą twardością i nasiąkliwością. Im mniej chłonny kamień wybierzesz, tym mniejsze ryzyko zaplamienia i zabrudzenia jego powierzchni. By określić chłonność kamienia, sprawdza się jego klasę (A, B czy C) – klasa A zawiera kamienie najmniej chłonne i najmniej podatne na deformacje (np. granit, kwarcyt, niektóre marmury), natomiast klasa C oznacza kamienie najbardziej chłonne (np. porfiry).

Kamień we wnętrzu

Ściany wewnętrzne wykończone kamieniem dekoracyjnym; źródło: www.e-mieszkanie.pl.

Wybór kamienia dekoracyjnego zależy również od sposobu wykończenia powierzchni, która może być: piaskowana, polerowana (gładka), groszkowana, piłowana, przecinana, szczotkowana, rwana, ciosana, prążkowana albo dłutowana. Faktura kamienia wpływa nie tylko na wygląd estetyczny wnętrza, ale też ma znaczenie praktyczne. Polerowana powierzchnia jest najbardziej odporna na zabrudzenia. Decydując się na kamień porowaty i nasiąkliwy, trzeba być przygotowanym na konieczność jego impregnacji. Kamień daje szerokie możliwości projektowe, zatem coraz częściej wybieramy go do wykańczania pomieszczeń – pokojów, salonów, korytarzy czy kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.