Salon w stylu orientalnym

Klimat Azji

Wrzos i cynamon to barwy definiujące dalekowschodni styl w większym stopniu niż sprzęty o orientalnym rodowodzie. Album pełen zdjęć nie musi być jedyną pamiątką z egzotycznej podróży. Nastrój, zapachy, barwy, tajemnicza symbolika towarzyszące wyprawie do odległych zakątków świata można zatrzymać na dłużej, zmieniając wystrój salonu.

Orientalny salon

Orientalny klimat w salonie; źródło: pinterest.com.

Najlepiej zacząć od wybrania kolorystyki, która będzie tłem i oprawą dla mebli oraz dodatków. Ściany w salonie w stylu dalekowschodnim można pomalować w kolorze cynamonu, różu lub wrzosu. Fajny efekt da podział farb na pionowe rejestry. Ciemne pasy w barwach cynamonu, wiśni i bordo uporządkują graficznie przestrzeń. Dodatkową ozdobą i nawiązaniem do orientalnych inspiracji będą wąskie dekory z wykaligrafowanymi czarną farbą znakami chińskiego alfabetu. Do ciemnych ścian idealnie pasuje podłoga z ciemnego drewna w niejednolitym rysunku. Nieliczne meble kolonialne z mahoniu i teku podkreślą szlachetny umiar bliski stylistyce wnętrz Dalekiego Wschodu.

Egzotyczne formy i dekoracyjne ażurowe rzeźbienia drewnianych sprzętów sprawiają, że w salonie nie potrzeba już dodatkowych ozdób. Wystarczą naczynia z laki i ciemnej porcelany oraz jedwabne poduszki. Zamiast zasłon w oknie można powiesić kotarę z cienkich, długich frędzli. Przytłumione światło sączące się przez lampiony sprzyja atmosferze relaksu. Bo jeśli nawet podróż do odległych zakątków Azji to jedynie marzenia, to o ileż łatwiej o nie w tak przekonująco urządzonym wnętrzu.

Jak stworzyć w mieszkaniu orientalny klimat?

Pokój orientalny

Pokój dzienny w stylu dalekowschodnim; źródło: pinterest.com.

Zdecydujmy się na kolory w tonacji głębokich czerwieni, brązu, czerni i zieleni, sprzyjającym tajemniczej aurze.

Meble orientalne z drewna egzotycznego mogą być zastąpione przez sprzęty o prostej formie, ciemnobrązowe lub czarne, najlepiej niskie. Zamiast krzeseł umieśćmy miękkie poduchy-siedziska.

Nie zapominajmy o dodatkach z naturalnych materiałów, które oddają koloryt i charakter azjatyckich domostw: wybierzmy bambusowe rolety, słomiane maty, kosze wyplatane z liści palmowych itp.

Zamiast obrazów ściany mogą zdobić grafiki, drzeworyty i ornamenty roślinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.