Spieki kwarcowe

Spieki kwarcowe – nowość aranżacyjna

Spieki i konglomeraty kwarcowe odznaczają się niezwykłą odpornością na zarysowania i zaplamienia. Mogą mieć zaledwie kilka milimetrów grubości i nadal nie tracą nic na swej wytrzymałości i twardości. Swoim wyglądem mogą imitować marmur, granit, drewno czy pokryty rdzą metal. Znajdują zastosowanie w różnego rodzaju pomieszczeniach jako blaty, fronty mebli, okładziny ścian, parapety, schody, jako posadzka czy w donicach. Spieki i konglomeraty kwarcowe to zupełny hit, jeśli chodzi o materiały wykorzystywane w aranżacjach wnętrz.

Spieki kwarcowe

Spiek kwarcowy w łazience; źródło: urzadzamy.pl.

Składają się z samych naturalnych minerałów, czyli piasku kwarcowego, skał granitowych, iłów łupkowych i pigmentów ceramicznych. Swoją litą, twardą strukturę uzyskują w procesie produkcji – minerały są mielone, prasowane i wypiekane w specjalnych, hybrydowych piecach. Tak powstałe spieki są odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia i praktycznie nie chłoną płynów. Nie poddają się też działaniu ognia i mrozu. Łatwo się je czyści, są higieniczne i odporne na większość środków chemicznych. Po prostu idealne! Dlatego sprawdzają się świetnie jako blaty kuchenne. Wystarczająca grubość takiego blatu to 20 mm. Blat jest też lżejszy od kamiennego, więc nie potrzeba pod niego wzmacniać konstrukcji szafek.

Spiek kwarcowy w kuchni

Wyspa kuchenna ze spieku kwarcowego; źródło: urzadzamy.pl.

Grubość spieku i konglomeratu kwarcowego zależy od miejsca przeznaczenia. Na podłogę lepiej wziąć grubsze i gładsze. Te kilkumilimetrowe sprawdzą się jako okładziny ścienne, np. w łazience albo nad blatem kuchennym. Spieki bezpośrednio narażone na działanie wody (w okolicach wanny, prysznica, zlewu) powinny mieć gładką powierzchnię. Dla pewności można je dodatkowo zaimpregnować, by były łatwiejsze do czyszczenia. Spieki kwarcowe idealnie sprawdzą się też w roli frontów meblowych. Nie widać na nich śladów palców, są odporne na mechaniczne uszkodzenia. Spieki i konglomeraty kwarcowe na pewno szturmem wejdą do wnętrz i będą gościły w niejednym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.