Stiuk wenecki

Stiuk we wnętrzu

Ściany można wykończyć na wiele różnych sposobów. Wybór metody zależy od aranżacji wnętrza i osobistych preferencji. Jedną z łatwiejszych i efektowniejszych metod na uzyskanie pięknych ścian i sufitów jest pokrycie ich stiukiem, czyli cienkowarstwową masą dekoracyjną.

Stiuk w pokoju

Dekoracyjne wykończenie ścian w postaci stiuku; źródło: urzadzamy.pl.

Masę stiukową wykonuje się na bazie mączki marmurowej i wapna palonego. Po nałożeniu jej na powierzchnię tworzy się idealnie gładka, prawie lustrzana powłoka. Ma niejednolity kolor – gdzieniegdzie jest matowa, w innych miejscach błyszcząca, co wyglądem imituje szlifowany kamień naturalny.

Stiuk stosuj się wewnątrz budynków. Nakłada się kilka warstw produktu, potem zabezpiecza się go specjalnym woskiem, co daje mu wysoką wytrzymałość na ścieranie, zabrudzenia, a nawet okresowe działanie wody. Stiuk nałożony na ścianach będzie dominował w całym wnętrzu, dlatego należy gruntownie przemyśleć wybór koloru.

Stiuk w kuchni

Stiuk nad blatem w kuchni; źródło: interior-art.com.pl.

By uzyskać odpowiedni efekt końcowy, należy dobrze przygotować podłoże. Powierzchnia powinna być sucha i równa. Nawet najmniejsze nierówności , drobinki zaprawy i krzywizny ścian mogą zniszczyć wygląd stiuku. Miejsca łączeń płyt gipsowo-kartonowych należy starannie wyszlifować i wygładzić, by nie były widoczne na gotowej powłoce.

Stiuk to bardzo ładnie wyglądając wykończenie ścian. I chociaż wymaga więcej wysiłku, zaangażowania i pracy niż zwykłe malowanie, to jednak efekt opłaca się i rekompensuje wysiłki. Jeśli znudziło ci się tradycyjne przemalowywanie ścian na różne kolory, pomyśl o efektownej masie stiukowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.