Funkcjonalne biurko dla dziecka

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny, co przed niektórymi rodzicami rodzi konieczność kupienia dla pociechy odpowiedniego biurka. Dziecko przy biurku spędza dużo czasu: odrabia lekcje, rysuje, gra na komputerze. Wygodne biurko i regulowane krzesło stanowią dwa najważniejsze meble w procesie uczenia się dziecka. Na rynku meblowym jest wiele modelów dziecięcych biurek. Czym się sugerować przy kupnie biurka dla dziecka?

Biurko z regulacją wysokości i uchylnym blatem

Biurko z regulacją wysokości i uchylnym blatem

Najważniejszą cechą biurka dla dziecka jest jego ergonomia. Dziecięce biurko powinno rosnąć razem z dzieckiem, tzn. powinna być możliwość podwyższenia wysokości biurka wraz ze wzrostem dziecka. Oczywiście do biurka należy dokupić odpowiednie – regulowane na wysokość – krzesełko. Prawidłowa postawa przy biurku to proste plecy, ręce swobodnie oparte na blacie, stopy oparte o podłogę, nogi ugięte w kolanach pod kątem 90º. Taka postawa przy biurku nie obciąża kręgosłupa.

Istotną rzeczą przy wyborze biurka dla dziecka jest również możliwość ustawienia kąta nachylenia blatu. Trzeba pamiętać, że inną postawę przyjmuje dziecko pisząc, inną – czytając, a jeszcze inną – rysując. Optymalny kąt nachylenia blatu biurka do czytania wynosi 30º, do pisania – 15º, a do rysowania – 5º. Zamiast nachylać się nad biurkiem, lepiej dostosować blat do sylwetki dziecka, by zmniejszyć napięcie karku. Ważne jest również oświetlenie zamontowane przy biurku. Niektóre biurka posiadają własne lampki. Lampa biurkowa powinna mieć regulowaną wysokość i natężenie światła. Idealnie, jeśli można regulować również jej położenie w każdej płaszczyźnie – poziomo, pionowo i po skosach.

Narożne biurko dla dziecka

Narożne biurko dla dziecka

Standardowe wymiary dziecięcego biurka to 60 cm głębokości, 70 cm szerokości i regulowana wysokość (im większy zakres regulacji, tym lepiej). Jeżeli dziecko ma w swoim pokoju komputer, biurko powinno być większe od standardowego i powinno być podzielone na dwie strefy: komputerową i potrzebną do odrabiania lekcji. Dobre biurko dla dziecka powinno też posiadać podręczne szuflady na przybory szkolne i zeszyty.

Biurko dla dziewczynki połączone z łóżkiem

Biurko dla dziewczynki połączone z łóżkiem

Na rynku meblowym mamy różne rodzaje biurek dla dzieci, np. biurka narożne, biurka stanowiące całość z łóżkiem lub szafą, biurka klasyczne. Najważniejsze w wyborze biurka jest to, by nie był to zakup na krótki czas, by biurko było funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.