Oświetlenie dla moli książkowych – to musisz wiedzieć!

Nie jest tajemnicą, że właściwe oświetlenie do czytania jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega nadmiernemu zmęczeniu oczu. Złe światło powoduje problemy z widzeniem, objawiające się m.in. niewydolnością zbieżności oraz odchyleniem osi patrzenia. Zatem jeżeli regularnie czytamy książki przy nieodpowiednim oświetleniu, narażamy siebie na trwałe uszkodzenie wzroku. Dlatego warto wybrać taki model oświetlenia, który ułatwi czytanie skupione. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

źródło: https://pixabay.com

źródło: https://pixabay.com

Jakie jest najlepsze światło do czytania?

Warto wiedzieć, że wzrok męczy się zarówno przy za mocnym, jak i za słabym świetle. Ważne jest to, aby w pokoju, w którym czytamy, światło było rozproszone, najlepiej jak będzie świecić z góry. A do czytania potrzebne będą lampki, emitujące światło punktowo na książkę. Nie bez znaczenie jest barwa światła – im cieplejsza, tym bardziej sprzyjająca relaksowi i odprężeniu przy ulubionej lekturze. Wybierając się do sklepu, należy przyjrzeć się żarówką poniżej 3300 K, ponieważ emitują one ciepłe światło. Należy wybierać żarówki w przedziale 40-60 W lub ich energooszczędne odpowiedniki,np. diody LED, które cieszą się ogromną popularnością. Warto przyjrzeć się także producentowi, im bardziej znany, tym lepiej. Wiodący na rynku są: Philips, OSRAM, ZEXT.

źródło: https://pixabay.com

źródło: https://pixabay.com

Jaką lampkę do czytania wybrać?

Kupując lampkę do czytania, warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym najczęściej siedzimy z książką. Jeżeli jest to wygodny fotel w salonie, to powinniśmy rozważyć zakup lampy podłogowej na długim ramieniu, który można regulować w prawo i w lewo. Taki sam model będzie  również wygodnym rozwiązaniem, gdy często czytamy przy biurku. Ważne jest to, by odległość żarówki od blatu czy książki nie przekraczała 35 cm.  Gdy czytamy w łóżku, można wziąć pod uwagę montaż kinkietu na ścianie – tak, aby światło świeciło z góry na książkę. Podczas czytania warto zwrócić uwagę, czy musimy trzymać książkę. Najlepszym modelem będzie lampa biurkowa z nieprzezroczystym abażurem i żarówką na podstawce, z elastyczną nóżką bądź główką, która pozwala skierować strumień światła w dowolnym kierunku.  Możemy również zdecydować się na lampkę dekoracyjną, którą ustawimy na szafce nocnej. Warto wybrać model z nieprzezroczystym abażurem i ustawić go z boku (nieco z tyłu) na blacie szafki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.