Światło w salonie

Aby w salonie spędzać miło i przytulanie czas, warto dobrze rozplanować oświetlenie. Niegdyś montowano żyrandol na suficie i jeden kinkiet na ścianie – to miało wystarczyć, aby oświetlić salon. Obecnie przywiązuje się uwagę do ulokowania światła w różnych punktach pomieszczenia. Lampa na parapecie, podłodze lub komodzie – jest wiele możliwości na ustawienie oświetlenia. Dziś podpowiadam, jak wybierać światło do salonu.

oświetlenie w salonie

źródło: http://dom.wp.pl

Planując oświetlenie w salonie, warto wziąć pod uwagę, jakie funkcje pełni to pomieszczenie. W pokoju dziennym spędzamy większość swojego czasu. Służy on między innymi do oglądania telewizji, czytania książek, spotkań z rodziną oraz tak po prostu do odpoczynku. Warto więc dostosować oświetlenie salonu do wielu potrzeb domowników. Każdy rodzaj oświetlenia pomieszczenia daje inne światło, m.in.: kierunkowe lub rozproszone, intensywne albo słabe, zimne bądź ciepłe.

oświetlenie w salonie

źródło: http://dom.wp.pl

W pokoju o niezbyt dużym metrażu sprawdzą się kinkiety zamontowane na ścianie, jedna lampa – podłogowa lub stołowa oraz koniecznie lampa wisząca. Coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych żyrandoli na rzecz kilku lamp umiejscowionych obok siebie na suficie lub plafonów powieszonych w jednej linii. W pokoju dziennym sprawdzą się również halogeny, dzięki którym będzie można ustawić kierunki światła i skierować je np. na zdjęcie pamiątkowe na ścianie. Dzięki punktowemu oświetleniu możemy stworzyć klimatyczny nastrój sprzyjający odpoczynkowi.

oświetlenie w salonie

źródło: http://www.dobrzemieszkaj.pl/

Polecam zaplanować w pomieszczeniu rozmieszczenie kilku źródeł światła o małej mocy.  Uzyskamy przez to duże natężenie światła, gdy tylko będzie ono potrzebne (np. podczas imprezy rodzinnej), a na co dzień wystarczy stonowane i spokojne światło z jednego lub dwóch punktów, np. z lampy podłogowej ustawionej obok kanapy do czytania. Natomiast do oglądania telewizji wystarczy tylko włączyć kinkiety lub plafony ścienne.

 

oświetlenie w salonie

źródło: Urzadzamy.pl

Magia światła potrafi zdziałać naprawdę wiele. Jeżeli skierujemy światło ku górze, optycznie powiększymy salon. Jeżeli zamontujemy na ścianie punktowe oświetlenie świecące w stronę podłogi, musimy liczyć się z tym, że optycznie zmniejszymy pokój dzienny. Warto rozważyć zakup lamp o transparentnych kloszach, gdyż dają rozproszone światło, a to sprawi, że salon wyda się nam nieco większy. Pomieszczenie wyda się nam obszerniejsze, gdy powiesimy lustro, a przy nim lampki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.