Jak wyczyścić tapicerkę meblową?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić starą kanapę albo tapicerowane taborety? Masz na strychu stare fotele po dziadkach, w które chciałabyś tchnąć nowe życie, ale nie wiesz, jak pozbyć się nagromadzonego kurzu? Niejeden piwniczny czy strychowy zakamarek kryje prawdziwe wnętrzarskie skarby, które wymagają odrobiny zabiegów pielęgnacyjnych, by odzyskać swój dawny blask. Jak domowymi sposobami odświeżyć stary designerski fotel, który mógłby być niebanalną ozdobą naszego domu?

Czyszczenie kanapy

Czyszczenie białej kanapy; źródło: allegro.pl.

Pranie mebli

Pranie tapicerki meblowej; źródło: eko-promesa.pl.

Jeśli tapicerka jest z bawełny, to najlepiej będzie zastosować specjalną piankę dedykowaną do czyszczenia tego typu tkanin. Na początku należy wykonać próbę, jak materiał reaguje na środek. Wybieramy niewielki, mało widoczny fragment mebla i aplikujemy piankę. Jeśli próba wypadnie pozytywnie, to tapicerkę odkurzamy odkurzaczem, nakładamy środek i po około godzinie usuwamy go białą ściereczką do momentu, aż ścierka przestanie się brudzić. Podczas aplikowania pianki warto zadbać, by nie zamoczyć wypełniania mebla. Jeśli się to jednak zdarzy, zamoczone miejsce należy wysuszyć strumieniem letniego powietrza z suszarki.

Czyszczenie mebli

Pranie mebli tapicerowanych; źródło: www.czyszczeniedywanow.info.

W przypadku tapicerek welurowych albo aksamitnych trzeba być ostrożniejszym. Tutaj czyścimy materiał zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Stosujemy roztwór zimnej wody i amoniaku w proporcjach 1 litr do dwóch łyżek amoniaku. Mieszankę wcieramy delikatnie w materiał, zostawiamy na około godzinę, a potem włosie czeszemy szczoteczką i suszymy delikatnie suszarką do włosów. W przypadku mebli skórzanych na początku pozbywamy się nagromadzonego na nich tłuszczu. Absolutnie nie stosujemy preparatów z mydłem. Do tapicerki skórzanej używamy roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń lub specjalnych środków do pielęgnacji sztucznych albo naturalnych skór. Preparaty nakładamy okrężnymi ruchami na mebel, a następnie przecieramy do sucha starym ręcznikiem frotte. Nawet drobne odświeżenie tapicerki starych foteli czy sofy sprawi, że meble zyskają nowego blasku i będą się piękniej prezentować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.