Dywan dziecięcy

Co na podłogę w pokoju dziecka – dywan, wykładzina czy panele?

Dywan dziecięcy

Dywan w pokoju dziecka; źródło: sekretkoloru.blox.pl.

Pokój dziecięcy powinien być nie tylko interesujący i piękny, ale przede wszystkim bezpieczny. Wybierając meble, dodatki, dekoracje, firanki, bibeloty, często zapominamy o bardzo istotnym elemencie aranżacji wnętrza, a mianowicie o podłodze. Co wybrać do pokoju dzieci? Dywan, wykładzinę, panele podłogowe, a może parkiet? Warto pamiętać, że podłoga to miejsce, z którym dziecko ma codziennie kontakt, po niej chodzi, biega, bawi się. Jaki materiał jest najlepszy na podłogę w pokoju dziecięcym? Każdy z wyborów ma swoje mocne i słabe strony. Zanim podejmiemy decyzję, warto znać plusy i minusy każdej z opcji.

Bardzo popularnym wykończeniem pokojów dziecięcych są wykładziny dywanowe.

Wykładzina dywanowa

Wykładzina dywanowa w pokoju dziecka; źródło: muratordom.pl.

Występują w wielu kolorach i wzorach – od tych przeznaczonych dla maluchów, po bardziej młodzieżowe. Zanim zdecydujemy się na zakup, koniecznie sprawdźmy, czy posiadają niezbędne atesty i są wykonane z bezpiecznych materiałów. Wykładzina dywanowa ma wiele zalet – jest miękka, ciepła, przyjemna w dotyku. Można po niech stąpać gołymi stopami i swobodnie się bawić. Wybierajmy raczej te o krótkim włosiu, by nie stały się one siedliskiem alergenów i roztoczy, a także, by było je łatwiej wyczyścić. Alternatywą dla wykładzin są dywany. Kupujmy rozmiary takie, by meble można było ustawić poza obrębem dywanu. By dywan w czasie dziecięcych zabaw nie przemieszczał się, połóżmy pod spód specjalne maty, które utrzymają go w jednym miejscu.

A jeśli nie chcemy dywanu ani wykładziny dywanowej?

Panele

Panele podłogowe w pokoju dziecięcym; źródło: ladnydom.pl.

Wówczas możemy zdecydować się na pokrycie podłogi panelami. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne dla rodziców, gdyż łatwo taką podłogę utrzymać w czystości. Przez zakupem paneli sprawdźmy konieczne atesty, by lakiery i kleje nie były toksyczne i nie zagrażały dzieciom. Niektórzy zamiast paneli wolą podłogę drewnianą, np. parkiet. Jest ona ponadczasowym rozwiązaniem. Nawet gdy z czasem użytkowania pojawią się na niej zadrapania, rysy i wgłębienia, podłogę można wycyklinować i będzie służyła dłużej. Podłoga w pokoju dziecka to ważny element wystroju wnętrza. Warto o nim pomyśleć, zanim zdecydujemy o innych dodatkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.