Wykładzina dywanowa

Wykładziny podłogowe

Panele, deska barlinecka, dywan, parkiet, a może wykładzina podłogowa? Urządzając pokój, zastanawiamy się, co najlepiej będzie się prezentowało na podłodze. Chociaż kiedyś wykładziny kojarzyły się z niechlubnymi czasami PRL i mało wysublimowanym gustem, to teraz wracają do łask. Można je kupić w różnych wzorach i kolorach i naprawdę dzięki nim rozweselić wnętrze. Nadają się do zastosowania nie tylko w mieszkaniach, ale też w halach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup wykładziny?

Odkurzanie wykładziny

Czyszczenie wykładziny dywanowej; źródło: www.awitek.pl.

Istnieje wiele rodzajów wykładzin podłogowych, ale zasadniczo wyróżnia się dwa typy: wykładziny dywanowe i wykładziny elastyczne. Wykładziny dywanowe wyglądem przypominają dywan. Produkuje się je z włókien naturalnych pochodzenia roślinnego (sizal, włókno kokosowe, bawełna itp.) lub zwierzęcego (wełna owcza, kozia, wielbłądzia itp.) albo z włókien sztucznych (np. akryl, poliester, polipropylen, poliamid). Do mieszkań zaleca się głównie wykładziny wełniane, ponieważ nie elektryzują się, są miłe w dotyku, są dobrym izolatorem cieplnym i akustycznym, nie przyciągają kurzu, są odporne na ścieranie. Do pomieszczeń często deptanych (korytarze, biura itp.) poleca się natomiast wykładziny sztuczne.

Odkurzacz Rowenta

Odkurzacz RO6455 z linii Silence Force 4A; źródło: www.rowenta.pl.

Jak powstają wykładziny dywanowe? Mogą być tkane na krosnach lub jutowej siatce, flokowane, czyli włókna wtapia się w żywicę syntetyczną albo płynny polimer albo tuftowane, kiedy włókna wszywa się w osnowę. Sposób produkcji wykładziny wpływa na jej właściwości i przeznaczenie. Drugi rodzaj wykładzin to wykładziny elastyczne, które można stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w kuchniach czy łazience. Produkuje się je z PCV, linoleum, korka i kauczuku. Jeśli już mamy wykładzinę w mieszkaniu, warto pomyśleć o jej pielęgnacji. Oprócz odpowiednich detergentów, przyda się solidny odkurzacz, a takim na pewno jest model firmy Rowenta Silence Force Extreme (sprawdź). Jest to odkurzacz bardzo cichy – podczas sprzątania można słuchać ulubionej muzyki. Poziom głośności dla tego sprzętu wynosi zaledwie 66 dB. Odkurzacz Rowenta Silence Force to odkurzacz workowy o mocy 750 W z wysokowydajnym filtrem HEPA, który zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne, wirusy i bakterie. Ma to zasadnicze znaczenie dla rodzin, w których przebywają dzieci oraz osoby z problemami alergicznymi. Już dzisiaj pomyśl, jaką wykładzinę wybrać do pokoju i w jaki sposób zadbać o jej piękny wygląd!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.